Web Tasarım Nedir?
Herhangi bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacı ile ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlere web sitesi ve bu sitelerin oluşturulma sürecine web tasarımı denir.

Web Tasarımı Hakkında;
Çeşitli görsel ve işitsel materyallerin bir araya gelerek oluşturdukları parçalara ‘web sayfası’,parçaların bir araya gelerek oluşturdukları bütüne ve sisteme ise ‘web sitesi ‘ adı verilir. Web tasarımı ise, tüm bu materyallerin niteliklerine karar verme sürecidir.Bu süreci gerçekleştirirken, sitenin hedef kitlesi, ve bu kitlenin ihtiyaçları, ilgi alanları vb. konular göz önünde tutulur. Aynı zamanda sitenin içeriği de tasarımla uyumlu olmalıdır. Yani web tasarımı yapmak, sadece görsel estetiğe ulaşmak değil, bütün bunların uyum içinde olmasını sağlamaktır.

Peki web tasarımı kimler tarafından ve nasıl yapılır?
Günümüzde pek çok sertifika programı ve kursa devam edilerek web tasarımı konusunda uzmanlaşmak mümkündür. Ancak bu imkana veya zamana sahip olmayanlar için de, internet üzerinden farklı videolu ve yazılı dersler ücretsiz olarak verilmektedir.

Teknik açıdan konuyu ele almak gerekirse, web tasarımı yapabilmek için, öncelikle HTML, JavaScript ve CSS konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.
HTML; bir bilgisayar programlama dilidir, ve İngilizce’deki ‘ Hyper Text Markup Language’ ifadesinin kısaltmasıdır. HTML sayesinde, internet tarayıcıları ( yani ‘browser’lar ) web sitenizi tanıyabilir ve görüntüleyebilir.
Diğer diller ve programlara JavaScript; HTML’den farkı, daha esnek olması ve farklı durumlara duyarlı olması ve daha fazla olay ve iş tanıyor olmasıdır. JavaScript kodları, HTML kodlarının içine yazılır. Piyasada, ‘Java, JavaScript, JScript’ olarak isim benzerliği bulunan diller birbirinden farklıdır. Web tasarımı yapılırken en çok kullanılan dillerden biri JavaScript’tir.
CSS ise; İngilizce’deki ‘Cascading Style Sheets’ ifadesinin kısaltmasıdır, ve yine HTML’in içerisine yazılan bir programlama dilidir. Bir site içerisindeki sayfaların şablonlarını ( yani renk, font vb. özelliklerini ) ayarlamayı kolaylaştırır.

Teknik bilgiler özetle bu şekilde verilebilir. Web tasarımı hakkında genel önerilerde bulunmak Sayfanızın hem Microsoft Internet Explorer, hem de Netscape tarayıcılarıyla uyumlu olması ve Türkçe karakterleri tanıyacak kodlarla yazılması daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar.

Günümüzde her alanda geçerli olan ‘sadelik’ kavramını sitenize de taşımanız size modern bir imaj sağlayacaktır. Yüzlerce farklı font ve renk kullanmak hem gözü yorar hem de bütünlük yakalamanızı sağlar.
Web tasarımı hem görsel estetik hem de içerik demek olduğu için, sayfanızın kullanışlı olması da artı bir puan olur. Örneğin internet hızıyla uyum sağlayamayacak olan .mid, .av, dosyaları, 30 kb’tan daha büyük dosyalar, veya ‘imagemap’ler, sayfanızın açılma süresini uzatır, ve kullanıcıların belki de vazgeçip sayfadan ayrılmasına neden olur.

Sayfa veya sitenin amacına uygun bir tasarım yapmak, kullanıcıların istedikleri bilgiye kolayca
ulaşmasını sağlamak, ve genel olarak kolay anlaşılacak bir dil kullanmak, argo ifadelerden kaçınmak da, web tasarımının temel koşulları arasındadır.

WEB TASARIMI YAPTIRMANIN VEYA YAPMANIN ARTILARI VE ÖNEMİ;
Web tasarımı yaptırmak ve sonucunda başarıya ulaşmak oldukça önemli. Sanal dünyada yerini almayanların sektörünün gerisinde kaldığı düşünülürse ilk olarak kurumsal vitrinlerinizin oluşturulmasında yarar var. Başarılı bir web tasarım hizmeti ile:
• Firmaların aynı şehirde bulunduğu müşteri ile ayrı kıtada bulunduğu müşteriye yakınlığı eşit seviyeye gelecek, coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacaktır.
• Web Tasarımı yaptırmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır.
• Firmalar web tasarımı yaptırarak yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir.
• Basılı materyal şeklinde hazırlanan tanıtım araçlarından kurtularak tanıtım masraflarında ciddi bir maliyet düşüşü yaşayabileceklerdir.
• 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz para kazandırmaya devam edecektir.
• E-Ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarılara çekilecektir.
• Arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabileceklerdir.
• Google’da birinci sayfada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilecekler.
• Güven aşılayacaklar.
• Satış ve pazarlama gelirleri artacak.
• Profesyonellik göstergesi olarak algılanır.
• Başarıya giden yolda anahtar olur.