Merhaba,size bugün googol sayısından ve google isminin nasıl bulunduğundan bahsedeceğim.Google‘ın ilk ismi BackRub‘tı. Daha sonra matematiksel bir terim olan Googol ismi bulundu.Googol sayısı nedir?

Googol, matematikteki büyük sayılardan biridir ve 10100‘e eşittir. Başka bir deyişle 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır. Bu terim Amerikalı matematikçi Edward Kasner‘ın yeğeni Milton Sirotta (1929–1980) tarafından 1938 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Milton bu sırada dokuz yaşındaydı. Kasner bu kavramı Matematik ve Hayal Gücü adlı kitabında da ele almıştır.

Googol büyüklük derecesi bakımından 70 faktöriyele eşdeğerdir (70! yaklaşık olarak 1.198 googola eşittir) ve yalnızca iki asal çarpana sahiptir (her birinden 100’er tane olmak üzere 2 ve 5 çarpanları). İkilik tabanlı sayı sisteminde 1 googol 333 basamaktan oluşur.

Googolun matematiğe çok yararlı olduğu söylenemez.

googol ile ilgili görsel sonucu

Arama sonuçlarında uzayıp giden O harflerinin sebebi de googol sayısıdır.Google’ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır.Aslına bakarsanız googol sayısının Google ismine dönme olayıda oldukça ilginç.Sitenin kurucularından birisinin yanlış telaffuzundan sonra projeyi bu isimle devam ettirmeye karar vermişler.

Peki ya GoogolPlex?

1 rakamının ardından gelen bir googol sıfırla yazılan sayıya googolplex adı verilir. Bu sayı 10 üzeri bir googol olarak da ifade edilebilir. Cosmos adlı belgeseli seslendiren fizikçi Carl Sagan googolplexin kâğıt üzerine yazılmasının olanaksız olduğunu öne sürmüştür. Bunun nedeni sayının evrenin kapladığı toplam alandan büyük oluşudur.

Ayrıca;Kaliforniya eyaletinde San Jose yakınlarında Santa Clara County’de Mountain View şehrinde 1600 Amphitheatre Parkway adresinde bulunan Google Inc. şirketine ait şirket merkezinin bulunduğu bina kompleksi de Googleplex adını almış.İsmi tabiki de googolplex sayısından,google ve komplex kelimesinden türetilmiştir.

Doğrusu Google kelimesinin bir anlamı yoktur.Ancak 2006 yılında “Google” kelimesi İngilizce’de “Arama” anlamına gelen kelime olarak sözlüğe girdi.

google

Madem sözü googol sayısından Google’a getirdik,deneyip ilginç şeyler görebileceğiniz aramalar ekleyelim.:

1.Dene!

2.Dene!

3.Dene!

4.Dene!

5.Dene!- 1998 Google

6.Dene!

7.Dene!

8.Dene!

 

Bu kadar yeterli sanırım.Okuduğunuz için teşekkürler!

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir