Bilgisayar bilimi son zamanlarda popülerlik kazanan bir kavram. İnternet dünyasında, dergilerde, televizyonlarda bu kavramı çok fazla olmasa da eskiye göre daha çok duyuyoruz. Birçok kişi bu kavramdan haberdar olsa bile, birçoğu da bilgisayar bilimlerinin ne olduğu veya neyle uğraştığı konusunda kesin bir fikre sahip değil. Bakalım Bilgisayar Bilimi gerçek anlamda ne ifade ediyormuş…

İşte size vikipedi tanımı:

“Bilgisayar bilimi, bilgi ve hesaplamanın kuramsal temellerini ve bunların bilgisayar sistemlerinde uygulanabilmelerini sağlayan pratik teknikleri araştıran bir bilim dalıdır.  “

Bilgisayar Biliminin kökleri matematik ve mühendisliğe uzanır. Matematik analiz, mühendislik ise tasarımı belirler.

Mesele şu ki; Bilgisayar Bilimi sadece bilgisayarlarla ilgili çalışmalardan ibaret değildir. Hatta biraz ileri gidip Bilgisayar Bilimi ile ilgilenmek için bilgisayarınızın olmasına bile gerek yok desem? Evet gerçekten yok; Bilgisayar Bilimi ile ilgili en temel ve eski çalışmalar 1920 ve 1940 yılları arasında yapılmıştır. Yani günümüz anlamında ilk bilgisayarın (ENIAC) yapılmasından yıllar önce. Gerçi o zamanlar  Bilgisayar Bilimi ayrı bir disiplin olarak gelişmemişti, mantık ve uygulamalı matematiğin alt dalı gibiydi; ama yine de modern bilgisayar fikirleri o dönemde filizlenmiştir diyebiliriz. 1950’lerde ayrı bir disiplin olarak düşünülen Bilgisayar Bilimi’nin bugün bile “gerçek” makinelerle ilgilenmeyen birçok dalı var. Mesela Teorik Bilgisayar Bilimi olarak bilinen alanda araştırmacılar çeşitli problemlerin ve çözümlerinin mantıksal ve matematiksel yönleri üzerine çalışıyorlar. Yani çok basit ifadeyle işlemci, hafıza gibi bilgisayar elemanları yerine kağıt ve kalem kullanıyorlar.

Hepimizin Bilgisayar Bilimi ile tanışması bir yazılım dili öğrenip program yazmakla başlar.Programlama, Bilgisayar Bilimi’nin ayrılmaz bir parçası olsa da Bilgisayar Bilimi,bilgisayar programlarının yazılmasıyla ilgili bir çalışma değildir. Programlama dilleri de bilgisayarlar gibi bu bilimde sadece bir araçtır. Bilgisayar bilimci dünyevi bir problemin bilgisayar ortamındaki çözümünü tasarlar, gerekli şeyleri kafasında kurar ve bu çözümü test etmek için de bir bilgisayar dilinde yazıp bilgisayarlarda çalıştırır.

Ve son olarak bir Bilgisayar Bilimci, bilgisayar programlarının kullanmayı öğrenmekle mükellef değildir. Çünkü Bilgisayar Bilimi, bilgisayarın ve bilgisayar programlarının nasıl kullanılacağı ile ilgili çalışmalar değildir. Bilgisayar Bilimcilerinin asıl görevi bu programların tasarımını yapmak, özelleştirmek, inşa ve test etmektir.  Nasıl sürüş eğitimi almanın otomotiv mühendisliği ile alakası yoksa aynı şekilde bilgisayarın ve bilgisayar programlarının nasıl kullanılacağının Bilgisayar Bilimi ile alakası yoktur.

O halde Bilgisayar Bilimi’nin ana dallarına bir göz atalım…

  1.      Algoritmalar, bilgisayarda problem çözümünün etkili ve verimli çözümü üzerinde çalışır.
  2. Hesaplama teorisi algoritmaların karmaşıklığı ve prensipte hesaplamanın limitleri ile ilgilenir.
  3. Bilgisayar mimarisi, bilgisayarların yapısı ve fonksiyonelliğinin yanı sıra onların elektronik teknolojilerine göre yürütülmesi ile ilgilenir.
  4. Yazılım sistemleri büyük programların devreye alınması ve yapıları üzerinde çalışmayı konu edinir. Programlama dilleri ve paradigmalarprogramlama ortamlarıderleyiciler ve işletim sistemleri yazılım sistemleri içinde yer alır.
  5. Yapay zeka, belli yöntemler kullanarak bilgisayara karar verme, sonuç çıkarma ve öğrenme gibi davranışları kazandırmak ile ilgilidir.

Sonuç

Bilgisayar bilimcileri, bilgisayar yardımı ile çözülebilecek problemler için algoritmalar; geliştirilen algoritmaları çalıştırabilecek bilgisayar sistemleri; algoritmaların bilgisayarlar üzerinde çalışabilmesi için programlama dilleri tasarlar ve algoritmaların doğru ve verimli çalışıp çalışmadıklarını incelerler.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir